kedvezmenyezetti_infoblokk_keretes

Gyakran ismételt kérdések

2024. október 1.

Partnerszervezetek kiválasztása az „Élelmiszer támogatás biztosítása hajléktalan személyek részére” – EFOP PLUSZ projekt megvalósításához tárgyú nyílt pályázati felhívás témakörében

A szelektív hulladékgyűjtés esetében milyen gyűjtendő hulladékra kell számítani?

Az ételcsomagok részét képezi - 1 fő célcsoporttagra vetítve – a dézsmabiztosan zárt, egytál melegételt tartalmazó doboz. A szolgáltatás, tartalombővítési folyamataink alapján, esetenként tartalmazni fogja az egytál melegételhez tartozó savanyúság dobozolt adagját vagy a desszert dobozolt adagját. A csomagolásként alkalmazott dobozok szelektíven gyűjthető minőségűek lesznek. A dobozokon esetenként található zárófólia kommunális hulladéknak minősíthető, mivel ezek kötelezően mintacímkével lesznek ellátva (műanyag/papír).

Hogyan történhet a szelektív hulladékgyűjtés?

Pályázó állhat külön szerződésben a szelektív hulladék elszállítása kapcsán, vagy megoldhatja annak közösségi szelektív hulladékgyűjtőhelyekre való elszállíttatását önállóan. Az étkezés szolgáltatását végző ellátási formák esetén az étkezés helyszínén kihelyezett tárolókkal (feltüntetve, hogy milyen hulladék gyűlik abban szelektív módon), kukákkal biztosítható, hogy az étel elfogyasztása után a doboz helyben, szelektíven kidobható.

Hogyan igazoljam a köztartozás-mentességet?

Amennyiben a pályázó szervezet szerepel a köztartozásmentességi adatbázisban, úgy onnan lekért igazolással, ennek hiányában egy, a pályázó szervezet gazdasági vezetője által aláírt nyilatkozattal arról, hogy a pályázó szervezet nem rendelkezik köztartozással.

Hogyan tudom megfelelően megállapítani a szükséges hűtési és melegítési kapacitást?

Az étkezés szolgáltatása során az egy ételcsomagra vonatkozó várható tartalom:

  • 1 adag főétel / egytálételt szelektíven gyűjthető doboza átlag 4 cm magas / 15 cm széles / 20 cm hosszú.

  • Emellett főételhez tartozóan várható
    • Vagy savanyúság (átlag 6 cm széles és hosszú / 6 cm magas),
    • Vagy hűtést igénylő desszert (átlag 10 cm hosszú és széles / 4 cm magas),
    • Vagy 1 szelet 10 dkg félbarna kenyér,
    • Vagy 1 db gyümölcs

  • A hűtési kapacitást az ételt osztó helyszín által az adott hétre lerendelt ételadagszám (ételosztási helyszínre vonatkozó, munkanaponkénti maximum és minimum ételadagszám közötti opció) és a fent leírt, egy ételcsomag tartalma alapján szükséges meghatározni.

  • Továbbá az ételosztási helyszínen figyelembe kell venni, hogy maximum 2 napra vonatkozó ételadag kerülhet kiszállításra 1 munkanapon. Azaz, ha ételosztási helyszín adott napra vonatkozó lerendelt ételcsomag száma 10 db, és az ételosztási helyszínre vonatkozóan 2 nap osztási alkalmának megfelelő ételcsomag kiszállítása történik, akkor a szállítás napjára vonatkozó osztás és a következő napra vonatkozó osztás esetén összesen 20 db ételcsomag hűtőben való tárolását kell megoldani az első napra vonatkozó osztás időpontjáig (hűtési kapacitás).
    • Példa: Ételosztási helyszínen 2 napra vonatkozó ételadag kiszállítás történik. Hétfőn reggel 8:00-kor Vállalkozó partner leszállítja a hétfőre és keddre vonatkozó 10 – 10 db ételcsomagot. Az ételosztási helyszínen hétfőn délben kezdődik az osztás a napi 10 ételcsomag esetén, így 8:00 – 12:00-ig kell összesen 20 db ételcsomagra biztosítani a tárolást. Kedden nem történik szállítás, és kedden délben kiosztható az aznapi ételfajta / 10 db ételcsomag.

  • A melegítési kapacitás esetén az ételosztási helyszínre vonatkozó napi kiosztandó adagszám szerint kell felmérni a technikai hátteret. 1 db főétel felmelegítése - a jelenlegi információink alapján – az alábbiak szerint javasolt: Élelmiszert tartalmazó dobozt felbontatlanul, mikrohullámú sütőben, 75 °C fölé melegítve, kell kezelni. Mikrohullámú sütőben 700 W-on min. 5 percig, vagy 1000 W-on 4 percig szükséges melegíteni.

A pályázati adatlapon bizonyos mezőkben a beírt szöveg nagybetűkkel jelenik meg, és nem változtatható kisbetűsre.

A kérdéses mezőbe kattintva, a „formázás törlése” paranccsal kikapcsolható a nagybetűs írásmód. Amennyiben a formázás törlése paranccsal sem szűnik meg, a Projektiroda a nagybetűkkel kitöltött pályázati adatlapot is befogadja.

Igényelhetek-e magasabb ételadagszámot az adott ellátási forma mellé, mint annak működési engedélyében szereplő férőhelyszámok szerint megítélhető lenne?

Az EFOP Plusz Projekt előzményismereteit biztosító RSZTOP Projekt megvalósítása során tapasztaltuk, hogy az ország hajléktalanellátásában, főként a vidéki régiókban, elsősorban a területi ellátásban egyedüli ellátó esetén az adott intézmény, időszakosan a működési engedélyben szereplő férőhelyszámon felüli ügyfélkört lát el az emberélet megóvása érdekében.

A fent leírtak szerint az EFOP Plusz Projekt megvalósítása esetén tehát elfogadjuk, amennyiben a pályázó szervezet az adott ellátási formánál a Pályázati adatlapon (Igényelt téli adagszám) a férőhelyszámon felüli adagigényt jelöl meg, abban az esetben, ha ez az igény a Pályázati adatlapon (6.1. és 6.2. pontok) megfelelően alátámasztásra és kifejtésre kerül.

A megvalósítás során a Partnerszervezetnek biztosítania kell, hogy a férőhelyszámon felüli ellátotti kör jelenléte is rögzítésre kerül az intézmény saját - jogszabálynak megfelelően működtetett - nyilvántartásában, függetlenül attól, ha a többletlétszámot a KENYSZI nyilvántartásában nem rögzíti.

Szeretnénk felhívni a figyelmet arra továbbá, hogy amennyiben az országos össz-adagigény meghaladja a projekt támogatási keretét, illetve a közbeszerzési eljárás vonatkozó szabályai miatt a Projektiroda optimalizálásra kényszerül, úgy a pályázat elbírálásakor a működési engedélyben szereplő férőhelyszám szerinti adatok kerülhetnek előtérbe, amely alapján felülbírálatra kerülhet az adott igényelt maximum adagszám.

Ha integrált intézményben egy adott ellátási formára (pl. éjjeli menedékhely) nagyobb adagszámok igényelek, mint amennyi annak férőhelyszáma, akkor kioszthatom-e a többletet jelentő adagokat egy másik ellátási forma ügyfeleinek (pl. nappali melegedő)?

Az EFOP Plusz projekt szakmai céljának megvalósítása - azaz a leginkább rászoruló réteg élelmiszersegélyben való részesítése, kapcsolt ellátáshoz való segítése, intézményi ellátástól való idegenkedés feloldása - érdekében a Projektiroda a megvalósításban résztvevő, integrált ellátást nyújtó Partnerszervezetek esetén elfogadja, hogy egy "szállítási címen" (ételosztási helyszín) integrált intézményként működő szervezet esetén a pályázat során egy meghatározott ellátási formára igényelt ételadagjának egy részét - megalapozott szakmai okok miatt - ugyanazon szállítási címen szereplő egyéb, a pályázat során külön ételadag igénnyel nem jelölt ellátási forma működése során ossza ki. Ilyen szakmai indok lehet a közterületen élők behívása és támogatása, és ilyen ellátási forma lehet a nappali melegedő, vagy az Utcai Szolgálat (Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a projekt megvalósítása során biztosítani kell a célcsoport számára az étel elfogyasztásának megfelelő körülményeit, azonban előfordulhat, hogy ügyfél intézményben veszi át az ételadagot és önálló döntéssel intézményen kívül fogyasztja el. Ez főként jellemző lehet a tartósan közterületen élő, mentális vagy fizikai állapota okán alkalmazkodásra csak kis mértékben képes emberek esetén.)

A megvalósítás során a szolgáltatásban részesülő személy jelenlétét és célcsoporti jogosultságát az ételeket kiosztó ellátási forma kell, hogy rögzítse az intézmény által alkalmazott, jogszabálynak megfelelő saját nyilvántartás szerint, és ezen adatok kerülnek majd a projektdokumentáció alkalmazásával benyújtásra a Projektiroda felé.

Az együttműködésre pályázó hajléktalanellátó szervezetnek biztosítania kell a Projektirodát arról, hogy az adott integrált intézmény vonatkozásában is biztosítani tudja, hogy egy ügyfél (célcsoporttag) 1 osztási napon csak 1 alkalommal részesül az ellátásban. Ez az azonos ételosztási helyen (szállítási címen) működő ellátási formák esetén releváns kockázat, ezért szükséges a megvalósító intézmény kollégáinak fokozott figyelme.

GY.I.K.

Kategóriák:
Megvalósítás Pályázatok

Vissza